Past Stipend Recipients

Below is the full list of SIG Stipends recipients.

Summer 2020 recipients

  • Therese Santiago ’21 – US Dept of State, Office of International Labor Affairs
  • Ethan Chua ’21 – Asia Pacific Mission for Migrants

Summer 2019 recipients

  • Aneeqa Abid ’22 – Arkansas Economic Development Institute
  • Quinn Barry ’21 – Council of Economic Advisors
  • Emily Bishko ’20 – United Nations Capital Development Fund
  • Sophia Boyer ’20 – Institute for the Study of War
  • Sydney Brown ’21 – Office of Congressman Seth Moulton
  • Rossella Cerulli ’20 – American Security Project
  • Justin Daniels ’20- U.S. State Department, Rome Embassy
  • Diego Dew ’20 – Office of Congressman Ruben Gallego
  • Anthony Duarte ’22 – Office of Congresswoman Norma Torres
  • Adam Elliot ’20 – World Health Organization
  • Madison Fish ’20- UK Mission to the United Nations
  • Christopher Hull ’20 – Niskanen Center
  • Madison Kenney ’20 – Office of Senator Merkley
  • Betsy Kim ’22 – End Rape on Campus
  • Zachary Kirk ’20 – Silicon Valley Debug
  • June Lee ’21 – US Department of State, Bureau of Conflict Stabilization Operations
  • Andrew Lokay ’20, US Department of State – Bureau of European and Eurasian Affairs
  • Natalie Longmire-Kulis ‘22 – Think New Mexico
  • Matthew Nissen ‘20 – Urban Displacement Project
  • Jacqueline O’Neil ‘21 – American Civil Liberties Union of Virginia
  • Leonardo Orsini ‘20 – Office of the Governor of Guam
  • Angie Ruiz ‘22 – City of Hollywood Office of Communications
  • Avalon Wolfe ’21 – Office of Congresswoman Kay Granger
  • Kate Yeager ‘21 – National Security Commission for Artificial Intelligence

Summer 2018 recipients

  • Kasha Akrami, ’21 – Office of Congresswoman Diana DeGette
  • Jade Arellano, ’19 – San Francisco’s DA Office
  • Matt Benjamin, ’18 – California Coastal Commission
  • Benjamin Boston, ’20 – Department of State, US mission to the UN
  • Colette Brannan, ’19 – Sequoia Foundation
  • Maia Brockbank, ’21 – US Commission on Civil Rights
  • Tinuola Dada, ’19 – ACLU
  • Andrea Deleon Cruz, ’19 – SF DA
  • Patrick Donovan, ’19 – NYC Council Speaker’s Office
  • Rand Duarte, ’19 – Department of Defense
  • Billy Ferguson, ’19 – Analytic Center of Excellence, SSA
  • Christopher Estrada, ’19 – Office of Congressman Jim Costa
  • Jake Gold, ’18 – Natural Resources Defense Council
  • Audrey Huynh, ’19 – Department of Justice
  • Adithi Iyer, ’20 – Global Health Group
  • David Jaffe, ’21 – Office of Representative Ruben Gallego
  • Anjali Katta, ’19 – OnePower
  • Sophie Keller, ’19 – Office of Senator Ron Wyden
  • Veronica Kim, ’20 – World Policy Institute
  • Amy Kouch, ’19 – Department of Energy
  • Cole McFaul, ’20 – Office of Congresswoman Anna Eshoo
  • Ayesha Pasha, ’21 – South and Central Asia Program
  • Melody Rodriguez, ’19 – Department of State
  • Lauren Schlansky, ’19 – Department of Justice
  • Elizabeth Shneider, ’19 – Department of State in Morocco
  • Faatimah Solomon, ’21 – Council on American-Islamic Relations
  • Isabel Vasquez, ’20 – Dept of State in Spain
  • Sreeram Venkataro, ’20 – Office of Senator Sherrod Brown
  • Sarah Vernallis, ’19 – Office of Attorney General Xavier Becerra
  • Shelly Wang, ’21 – SF DA
  • Julian Wastrous, ’21 – Department of State
  • Lucia When, ’21 – Change Research

Summer 2017 recipients

  • Marin Callaway (International Relations ’18) – Department of State – Western Hemisphere Affairs Office of Planning and Coordination, Washington, D.C
  • Celia Chen (Undeclared ’20) – Centre for Civil Society, Delhi, India
  • Eglen Galindo (Management Science and Engineering ’19) – Department of Commerce, San Francisco, CA.
  • Kennedy Placek (Political Science ’18) – U.S. House of Representatives – Pete Sessions, Washington, D.C.
  • Jacob Randolph (Political Science and Communications ’19) – Office of Congresswoman Norma J. Torres, Ontario, CA.
  • Jeanette Rios (Human Biology ’18) – World Health Organization, Geneva, Switzerland.
  • Kenneth Smith (Electrical Engineering ’18) – Federal Communications Commission – Engineering Division, Washington, D.C
  • Carson Smith (Undeclared ’19) – Department of State – Bureau of Educational and Cultural Affairs, Washington, D.C.
  • Gabriela Torres-Lorrenzotti (International Relations ’19) – Department of State – International Visitors, New York, NY.
  • Quito Tsui (Political Science ’18) – Temple Garden Chambers, The Hague, Netherlands.
  • Matthew Wigler (Undeclared ’19) – United States Mission to the United Nations – Political Section, New York, NY.
  • Matthew Baiza (Political Science and Sociology ’18) – San Antonio City Council District 4, San Antonio, TX.
  • Sarah Benjamin (Political Science ‘18) – Department of State – Bureau of International Security and Nonproliferation, Washington, D.C.
  • Griffin Bovee (Undeclared ’19) – Office of Congressman David G. Valadao, Washington, D.C.
  • Guillermo Camarillo (Undeclared ’20) – ACLU Illinois, Chicago, IL.
  • Carly Cohen (Undeclared ’19) – Senator Ron Wyden’s Office, Washington, D.C.
  • Courtney Douglas (Undeclared ’20) – Office of Kevin Faulconer, Mayor of San Diego, San Diego, CA.
  • Sam Feineh (Political Science ’19) – American Civil Liberties Union – National Prison Project, Washington, D.C.
  • Monique Foung (Human Biology ’17) – Centers for Disease Control and Prevention – Arctic Investigations Program, Anchorage, AK.
  • Emma Gee (Environmental Systems Engineering ’18) – National Oceanic and Atmospheric Administration, Silver Spring, MD.
  • Hope Harrington (Psychology ’19) – Office of Senator Hannah-Beth Jackson, Santa Barbara, CA.
  • Audrey Huynh (International Relations ’19) – Justice Centre, Hong Kong, China
  • Mehraan Keval (Science, Technology, and Society ’18) – City of Stockton Mayor’s Office, Stockton, CA.
  • Yvonne Lee (Political Science ’19) – Office of Congressman Ro Khanna, Washington, D.C.
  • Madeleine Libbey (Undeclared ’20) – San Francisco District Attorney’s Office, San Francisco, CA.
  • Annalee Monroe (Political Science ’18) – Office of Congresswoman Kyrsten Sinema, Phoenix, AZ.
  • Chandler Mores (International Relations ’18) – Iowa Attorney General’s Office Consumer Protection Division, Des Moines, IA.
  • Kaylana Mueller-Hsia (International Relations ’19) – International Organization of Migration, Geneva, Switzerland.
  • Mrinmoyee Racker (Mechanical Engineering ’18) – Office of Senator Kamala Harris, Washington, D.C.
  • Sarah Richard (Economics and Sociology ’19) – U.S. Commercial Service U.K., London, England.
  • Elizabeth Shneider (International Relations ’19) – Department of State – Bureau of Near Eastern Affairs, Washington, D.C.
  • Marjorie Schwab (Political Science and History ’19) – Department of State – Bureau of International Security and Nonproliferation, Washington, D.C.
  • Edward Yu (Undeclared ’20) – Alameda County Sustainability, Oakland, CA.

Summer 2016 recipients

  • Caitlin Byrnes – (Political Science and Communications, ‘16) Department of State, Europe and Eurasian Affairs, Washington D.C.
  • Marly Carlisle (Political Science, ‘17) San Francisco District Attorney’s Office, San Francisco, CA
  • Rosalynn Emberton – (Political Science, ‘17) Texas Education Embassy, Austin, TX
  • Samuel Feineh – (undeclared, ‘19) Congressman Ami Bera’s Congressional Office, Washington D.C.
  • Blaire Hunter – (Economics and Earth Systems, ‘18) Office of Jonathan Kreiss-Tomkins, Alaska House of Representatives, Sitka, AK
  • Joey Hurlocker – (undeclared, ‘19) City of Kokomo Department of Development, Kokomo IN
  • Tori Keller – (International Relations, ‘17) Institute for the Study of War, Washington, D.C.
  • Chloe Koseff – (Earth Systems, ‘16) Department of the Interior, Washington, D.C.
  • Madeleine Lippey – (English, ‘18) White House Internship Program, Washington D.C.
  • Rebecca Mehra – (International Relations, ‘16) U.S. Department of State, Washington D.C.
  • Riya Mehta – (Earth Systems, ‘18) United Nations World Food Programme, Rome, Italy
  • Rachel Morrow – (Political Science, ‘18) United Nations Mission to the United Nations, Executive Office, New York, NY
  • Sricharana Muppidi – (Economics, ‘17) Department of State, Bureau of Human Rights, Democracy, and Labor, Washington D.C.
  • Carra Rentie  – (Linguistics, ‘17) U.S. Department of State, Washington D.C.
  • Gabriel Rosen – (Public Policy, ‘19) New York State Attorney General’s Office, New York, NY
  • Dan Sakaguchi – (Physics, ‘16) Communities for a Better Environment, Huntington Park, CA
  • Zoe Savellos – (Political Science, ‘18) USAID, Legislative and Public Affairs Bureau, Washington, D.C.
  • Joshua Seawell – (Urban Studies, ‘18) Department of Housing and Development, Washington D.C.
  • Loralee Sepsey – (English, ‘18) Union of British Columbia Indian Chiefs, Vancouver, BC, Canada
  • Lila Thulin – (Human Biology and Creative Writing, ‘17) National Endowment for the Humanities, Washington, D.C.
  • Tesay Yusuf – (African and African American Studies and Islamic Studies, ‘18) Council on American-Islamic Relations, Washington D.C.
  • Minjia Zhong – (Mathematical and Computational Sciences and French Studies, ‘18) Carnegie Europe, Brussels, Belgium

Summer 2015 recipients

  • Michael Anderson (Junior, Science, Technology, and Society) – Service 2 School, San Francisco, CA
  • Emelyn Avina (Sophomore, Political Science) – Dr. Raul Ruiz Congressional District Office, Palm Desert, CA
  • Rochelle Ballantyne (Sophomore, African and African-American Studies) – Office of the Attorney General, San Francisco, CA
  • Kidi Basile (Freshman, Undeclared) – AIESEC, San Francisco, CA
  • Elena Bauer (Sophomore, Management Science & Engineering) – Inter American Dialogue, Washington, D.C.
  • Abby Fanlo (Junior, Political Science) – Senate Committee on Homeland Security, Washngton, D.C.
  • Ashley Geo (Senior, Human Biology) – Food and Agriculture Organization, Rome, Italy
  • Alexandra Gill (Freshman, Undeclared) – Office of Senator Jeff Merkley, Washington, D.C.
  • Wyatt Horan (Sophomore, History & Engineering) – U.S. Department of State, Washington, D.C.
  • Justin Hsuan (Freshman, Undeclared) – Office of the U.S. Trade Representative, New Hyde Park, NY
  • Amanda Jaffe (Sophomore, Public Policy) – U.S. Department of State, Washington, D.C.
  • Alexis Kallen (Freshman, Undeclared) – United States Congress, Washington, D.C.
  • Jacob Leih (Junior, International Relations) – Office of California Congresswoman Anna Eshoo, Stanford, CA
  • Carla Lewis (Sophomore, Undeclared) – New York City Department of Correction, East Elmhurst, NY
  • Lauren Lockett (Sophomore, History) – U.S. Department of Education, Washington, D.C.
  • Hannah Long (Junior, Political Science) – Lawyer’s Committee For Civil Rights Under Law, Washington, D.C.
  • Zachary Maurer (Junior, Computer Science) – Central Tibetan Administration, Dharamshala, India
  • Alexander Monahan (Freshman, Undeclared) – UNCIVICUS, Annandale, VA
  • Jelani Munroe (Junior, Public Policy) – Embassy of Jamaica, Washington, D.C.
  • Chiamaka Ogwuegbu (Freshman, Undeclared) – The Climate Institute, Washington, D.C.
  • Hyang Eun Park (Junior, Psychology) – Permanent Mission of the Republic of Korea to the United Nations, New York, NY
  • Micah Patterson (Senior, Engineering Agriculture for Sustainability) – ETH Zurich, Zurich, Switzerland
  • Jessie Schrantz (Sophomore, African and African-American Studies) – Equal Employment Opportunity Commission Chicago District Office, Chicago, IL
  • Ben Schwartz (Freshman, Undeclared) – Cancer Policy Institute, Washington, D.C.
  • Laetitia Walendom (Senior, Urban Studies) – ArchiAfrika Accra, Accra, Ghana
  • Lauren Wedekind (Junior, Human Biology) – World Health Organization, Geneva, Switzerland
  • Brandon Williams (Freshman, Undeclared) – Councilmember Michael Tubbs Office – Stockton, CA
  • Breanna Williams (Sophomore, Undeclared)  – Equal Justice Society, Oakland, CA
  • Victor Xu (Sophomore, Economics) – Senate, Stanford, CA

Summer 2014 recipients

  • Alex Cheng (Freshman, Undeclared) – Office of Congressman Tim Walz, Washington D.C.
  • Ryan Duncan (Freshman, Economics, Management Science & Engineering) – Greater Richard Chamber of Commerce, Richmond, VA
  • Jacqueline Fielder (Sophomore, Public Policy) – Oglala Sioux Tribe Office of Economic Development, Pine Ridge, SD
  • Jason Galisatus (Junior, Political Science) – Press Office of Nancy Pelosi, Washington D.C.
  • Maddie Hawkinson (Freshman, Management Science & Engineering) – Colorado Governor’s Office of Information Technology, Denver, CO
  • Benjamin Holston (Junior, Political Science) – Office of U.S. Senator Michael Bennet, Washington D.C.
  • Jamie Kim (Junior, Political Science) – Public Defender Service for the District of Columbia, Washington D.C.
  • Khiana Lowe (Sophomore, Civil & Environmental Engineering) – The Climate Institute, Washington D.C.
  • Mariama Mallah (Sophomore, Public Policy) – U.S. Department of the Treasury, Washington D.C.
  • Ruben Mayer-Hirshfeld (Sophomore, International Relations) – Pauta Politica, Mexico City, Mexico
  • Margreth Mpossi (Junior, Biology) – Public Service Commission Tanzania, Morogoro, Tanzania
  • Lucas Oswald (Senior, Earth Systems) – Chilean Ministry of the Environment, Santiago, Chile
  • Ashley Overbeek (Freshman, Earth Systems) – United Nations Office of CIVICUS, New York City, NY
  • Sanjana Parikh (Junior, International Relations) – U.S. Department of Justice, Washington D.C
  • Jaclyn Phi (Sophomore, Earth Systems) – Defenders of Wildlife, Washington D.C.
  • Cara Reichard (Junior, Political Science) – U.S. Department of State, Washington D.C.
  • John Ribeiro-Broomhead (Freshman, Undeclared) – Sierra Club, Berkeley, CA
  • Sofia Rojasova (Junior, Human Biology) – U.S. Department of Agriculture, Washington D.C.
  • Marika Sitz (Junior, Human Biology) – U.S. Department of State, Washington D.C.
  • Busiswa Vilakazi (Senior, Energy Resources Engineering) – Energy Department of the Swaziland Ministry of Natural Resources and Energy, Mbabane, Swaziland

Summer 2013 recipients

  • Akshai Baskaran (Sophomore, Chemical Engineering) – Office of Senator Maria Cantwell, Washington, D.C.
  • Jonathon Bentley (Sophomore, Management Science & Engineering) – U.S. Department of State, Washington D.C.
  • Ilse Calderon (Freshman, Undeclared) – Prairie View Economic Development Project, Prairie View, TX
  • Sarah Chang (Junior, Philosophy, Literature) – Transparent Fish Fund, Gansu, China
  • Darren Handoko (Freshman, Chemical Engineering) – U.S. Department of Energy, Washington D.C.
  • Hannah Karpel (Freshman, Undeclared) – KaeMe Foundation, Accra, Ghana
  • Ivan Marquez (Sophomore, American Studies) – Office of Congressman Bill Foster, Washington D.C
  • Alex Martinez (Junior, Human Biology) – USAID, Addis Ababa, Ethiopia
  • Katherine Pfleeger (Freshman, Undeclared) – U.S. Department of the Interior, Washington D.C.
  • Logan Richard (Sophomore, International Relations) – U.S. Department of State, Washington D.C.
  • Lily Steyer (Sophomore, Human Biology) – Safe Mothers, Safe Babies, Iganga and Namutumba, Uganda
  • Margot Swank (Junior, Geophysics) – White House Council on Environmental Quality, Washington D.C.
  • Zak Whittington (Junior, Computer Science, Political Science) – National Democratic Institute, Washington D.C.
  • Isaac Yi (Senior & Co-Term, Management Science & Engineering) – Hawaii State Energy Office, Honolulu, HI

Summer 2012 recipients

  • Tenzin Atruktsang (Sophomore, Biology)  Central Tibetan Administration Department of Health, Dharamsala, India
  • Kristian Bailey (Sophomore, Comparative Studies in Race & Ethnicity) New America Foundation, Washington D.C.
  • Gladys Delgadillo (Junior, Earth Systems) – Bald Head Island Conservancy, North Carolina
  • Natalia Eguez (Sophomore, Human Biology) – U.S. Department of Health and Human Services, Washington D.C
  • Karla Gonzalez (Sophomore, History) – Solidarity Center, Colombo, Sri Lanka
  • Yihwan Kim (Sophomore, Political Science) – Nonprofit Enterprise and Self-Sustainability Team, Sao Paulo, Brazil
  • Patrick McGuire (Sophomore, French) – Press Office of the U.S. Embassy, Beijing, China
  • Stefan Norgaard (Freshman, Public Policy) – Ghanaian Department of Social Welfare, Accra, Ghana
  • Lilly Oh (Sophomore, History) – New York City Department of Cultural Affairs, New York City, NY
  • Rachel Seeman (Sophomore, Human Biology) – National Center for Medical Legal Partnership, Stanford, CA
  • Iberia Zafira (Junior, Earth Systems) – BIO Intelligence Service, Paris, France
Apply Now!